Ostra riposta FARE na kampanię oczerniania „Nigdy Więcej” przez prezesa PZPN Zbigniewa Bońka07 August 2015

OrganizacjaFarewydałaoświadczeniewsprawiekampaniioczernianiaprzezprezesaPZPNZbigniewaBońkastowarzyszenia“NigdyWięcej”,współpracującegozFarenatereniePolski:

Sieć Fare to organizacja, która zrzesza osoby, grupy nieformalne i organizacje zwalczające nierówności w piłce nożnej i używające sportu jako sposobu na zmianę społeczną.

“Ugrupowanie Fare wyraża zaniepokojenie jaką wydaje się być kampania oczerniania prowadzona wysokiego rangą przedstawiciela PZPN wobec członka FARE, stowarzyszenia »Nigdy Więcej« i działalności naszego ugrupowania.

Uwagi prezesa PZPN Zbigniewa Bońka, zamieszczone na swoim koncie na Twitterze w reakcji na sankcje nałożone przez UEFA na KKS Lech Poznań wykraczają poza dopuszczalne normy legalnej debaty o kwestiach dyskryminacji i nie są godne stanowiska prezesa PZPN.

Pan Boniek zamieścił zdjęcie wybitnego przedstawiciela stowarzyszenia »Nigdy Więcej« i retweetował link do skrajnie prawicowej strony. Działania te doprowadziły do ​​kampanii nienawiści i poważnych gróźb wobec jednego z naszych długoletnich polskich partnerów.

Oczywiste jest, że stowarzyszenie »Nigdy Więcej« zostało wybrane do współpracy w zakresie walki z rasizmem i dzięki właściwej działalności w piłce nożnej, i dlatego właśnie bierze udział w systemie Fare obserwacji meczów w europejskim futbolu.

System obserwacji ma na celu zidentyfikowanie i zgłoszenie przypadków dyskryminacji. System jest akredytowany przy UEFA i obserwatorzy Fare są wysoko wyszkolonymi i doświadczonymi niezależnymi osobami. Nasze grupy członkowskie nie mają związku z działaniami podjętymi przez UEFA lub inne władze piłkarskie i tego typu oskarżenia przez wysokich rangą ludzi futbolu powinny być natychmiast zaprzestane”.

CAFE popiera to oswiadczenie.

Translated by CAFE